Mučírna

Řešeno od 2007 do jara 2013.

Stránka na wiki.sh.cvut.cz.

Galerie zde.

Je tu něco nepřesně? Něco chybí? Víš něco víc? Dej mi prosím vědět.

O co jde

Mučírna je místnost v jižní části sklepení bloku 9 Strahovských kolejí v Praze. V létě roku 2008 byla jako nevyužitá a plná harampádí (připomínající mučírnu - odtud název) objevena studenty. Se správou strahovských kolejí (především panem Hubkou) bylo domluveno, že se místnost společnými (SH + SÚZ) silami zrekonstruuje do použitelné podoby a bude následně využita projekty studentského klubu SH - konkrétně bastlírnou a výtvarkou.

Úspěšného uvedení do provozu se zrekonstruovaná Mučírna dočkala na jaře roku 2013.

Popis místnosti

Zastrčená místnost mezi schody a kotelnou v jižní části toho nejhlubšího strahovského sklepa. O místnost nikdo nejeví zájem a slouží jen jako jakási náhražka popelnice. Kdysi to byl možná sklad, ale kvalita uskladněných věcí (téměř bez vyjímky) poklesla pod úroveň použitelnosti. Domluvili jsme si tedy (se SÚZem - pan Hubka a hospodářka bloku 9 - paní Němcová?), že se místnost uklidí, zrekonstruuje a využije jako zájmová místnost pro studentské projekty.

Prostor je to celkem velký - zabírá plochu strahovských sprchu, toalet, chodbičky mezi nimi a dále i prostor malé kuchyňky, výtahu (který na jižní straně ale není) a místnosti za výtahem (běžně používané jako sušárny, prádelny, zájmové místnosti či pronajímané - samozřejmě jako kancelářský prostor, kde nikdo nespí...). Celý tento prosto je rozdělen do třech postupně průchozích místností. První největší je do budoucna určena pro bastlíře a výtvarku. Za ní následuje menší místnost a za ní ještě menší místnost ... (nutno doplnit popis, jak to tam vypadalo/vypadá:)

(popsat, co všechno tam bylo - trubky, šikmá podlaha, sprcha, super WC mísa, zdi, kterými prosakuje vlhost z okolní zeminy, strop kterým prosakuje vlhkost z okolního bloku, kanály a přístupy do nich, běhající krysy v těchto kanálech...)

Co se kdy událo

začátek 2007

Při částečné rekonstrukci elektroinstalace na bloku (zavedení elektroměrů k pokojům) se objevila Mučírna. Tehdejší zástupce bloku 9 Kraken navrhl, aby se po potřebné rekonstrukci využila jako zájmová místnost projektů SH - konkrétně bastlířů a výtvarky.

léto 2007

Na bloku probíhá částečná rekonstrukce sociálek - koupelny + WC. Ani ta ovšem nezabránila opakujícím se problémům s protékáním vody. Dotkne se to i "naší" Mučírny. (Během rekonstrukce se nesáhlo na odpady - ty tedy zůstaly staré. A kvalita provedené práce také není závratná... - spáry, zazděné topení, nerovnosti, duté dlaždičky, utopené odpady, padající zrdcadla...)

7.10.2008

Na SH wiki přidáno zadání "práce prospěšné pro klub" ve znění "SPĚCHÁ Pomoc bastlířům při vyklízení "mučírny" (cca 2 hod)"

10. 10. 2008

Z Mučírny jsme vytahali. Skříňky, dveře, židle, lina, desky, prkna, zářivky, stoly, zrcadla atd. Velká část se toho rovnou vyhodila - házelo se to oknem ven a tam se to vozilo v popelnicích do kontejnerů. (Uč se, ať nemusíš být popelářem!) Něco málo jsme si uskladnili do skladu 09. Jen na pár týdnů, než se Mučírna dodělá...

Jak to vypadalo v průběhu uklízení je vidět zde.

30.10.2008

Na SH wiki bylo pozastaveno zadání prospěšných prací ze začátku října.

červen 2010

Započala stavební rekonstrukce Mučírny. Nejprve se provedlo vyklizení zbylého bordelu - drobné věci, prach, plíseň, pach, krysí výkaly, atd. Stará záchodová mísa se vyměnila za novou, vyboural se starý sprchový kout, namontovala se nová umyvadla (jedno se přidalo do hlavní místnosti), opravili se zdi... podlaha...

Dohodnuto s panem Hubkou, provedeno někým jiným (pracovníci SÚZu? firma?).

1.9.2010

Dokončení 2. fáze rekonstrukce mučírny (sanita, malování)

9.11.2010

Byly namontovány mříže na okna

25.2.2012

Rekonstrukce elektroinstalace

7.3.2012

Velký úklid po rekonstrukci elektroinstalace

3.9.2012

Rekonstrukce podlahy

25.9.2012

Dotaženy stoly z FELu - Katedry radioelektroniky

4.10.2012

Havárie! Máme z mučírny krápníkovou jeskyni! A teď podrobně:

4.10.
začala kapat voda ze stropu (tento roh byl v minulosti mokrý již několikrát a zatím se s tím nic nedělalo - i přes to, že to bylo hlášené ("bylo mokrý? ale teď je to suchý... tak dejte vědět, až to bude mokrý" a na zdi stoletá mapa od prosakující vody...)). závada zapsána do knihy závad na vrátnici a telefonicky upozorněn pan Hubka
4.-25.10.
telefonické urgování pana Hubky, přibližně ob dva dny. zprávy jsou kusé - "někoho tam pošleme", "už tam byli", "budou se na to muset podívat", "praskla stoupačka", "já jim zavolám"...
25.10.
Hubka na další urgenci odpovídá, že už se ví, čím to je. Jedná se prý o vadné stoupačky: "praskla příruba". Firma na to prý přijde, až bude mít čas.
29.10.
konečně to začali opravovat. prej teče "všechno" - praskla stoupačka a teče i z podlahy. rozkopali zeď v mučírně, vykopali dlaždičky v pravé sprše na jihu 0. patra - pod dlažbou je to celé mokré. v mučírně je bordel od vybourané zdi.
30.10.
vyměnili pár odpadních trubek v Mučírně (pod místem kde něco teče), byly prasklé. vykopaná sprcha téměř uschnula - vlhko je kolem odpadu a v pravém zadním rohu - podle mě někde sákne hlavní odpad, který vede právě za pravým rohem pravé sprchy. a nejspíš to sákne někde vysoko.
v Mučírně je dost nepořádek - od bourání, řezání trubek a od nějaké špinavé vody - teď už stojí voda i v zadu v místnosti. odstěhovali jsme si stoly a ostatní nábytek dozadu - používali náš stůl místo štaflí.
31.10.
zazdili díru v Mučírně - nové zdivo je okamžitě mokré a nová malta asi nikdy nezaschne... v Mučírně po nich zbyl dost slušnej bordel (na naší nové podlaze!). Fakticky zatím nic neopravili - voda kape ze stropu stále a jediné co vyměnili je pod tou kapající vodou. na dnešní práci si ze zadu vytáhli jeden ze stolů. odstěhovali jsme ho zpátky a dali na dveře ceduli, ať nám je laskavě neberou - kvůli zašpinění a zničení. Teď se čeká, "až to uschne".
2.11.
kolem 11. hodiny vykopali sondy k hlavnímu spadu odpadu - z chodby 0. a 1. patra. vsechny sondy jsou suché. podlahu sprchu v 0. patře vytřeli nějakou stěrkou nebo čím. dole stále kape voda ze stropu a roh sprchy v 0. patře je stále mokrý.
6.11.
stále se nic neděje. Požádal jsem pana Hubku, aby zjistil, proč práce stojí.
9.11.
začalo se bourat v zadní sprše 0. patra - postupně okrývají zadní stěnu a sondují, odkud teče ta vody. Duté cihly v těchto místech jsou plné vody. Asi se tato koupelna uzavře, aby se zjistilo, zda teče voda z tohoto patra.
12.11.
v koupelnách v 0. patře jsou odmontované sprchy, koupelna je otevřená. Rozkopaná zeď stále mokrá. V Mučírně zadělávají vybouraný a zazděný kus. Jako štafle používají opět náš stůl... Pro případ, že by snad neuměli číst, jsem jim přečetl cedulku na dveřích, která prosí, aby náš nábytek nepoužívali. Taky jsem jim řekl, že si nepřejeme, aby používali další věci, které jen tak naleznou po okolí ("Ale dyk ta volná elektroinstalační lišta od malty se přece jenom otře a bude jako nová, né??"). A pak jsem jim ještě oznámil, že budeme trvat na tom, aby uvedli podlahu do původního stavu. Tak začali aspoň zednickou lžící nabírat tu maltu, kterou při práci natrousili jen tak na zem... Prostě děláci. Přemejšlim, jestli je jít zkontrolovat teď po 15 minutách nebo až během oběda... Odpoledne již byla zeď v Mučírně i sondy na chodbě 0. a 1. patra zadělané. Vypadá to hezky:)
14.11.
Díra ve zdi zadní sprchy v 0. patře je stále mokrá.
15.11.
Díra ve zdi zadní sprchy v 0. patře je zazděná. Pochybuji, že ze včerejška stačila vyschnout... Chyba prý byla objevena - šlo o špatné utěsnění baterie ve zdi - kolem trubek tekla po zdi voda za zeď. (Tato chyba se ve sprchách na bloku řešila již několikrát. Jen připomínám, že takto koupelny před 5 lety "zrekonstruovala" ta stejná firma, která to nyní "opravuje".) Tohle je prý již opraveno ve všech 3 sprchách a až ta poslední vyschne, tak se vykachličkuje a bude hotovo. Dole v Mučírně se mezitím vymalovala zeď (super:). Není to dokonalé - některé mapy po tekoucí vodě nebyly přemalované a některé stopy vzniklé během rekonstrukce nejsou dostatečně překryty. Navíc zazděná část je udělaná dost nahrubo a je to vidět. Ale alespoň už měli vlastní štafle. V záchodě po nich zástaly zbytky čehosi (malty?) - drží se u dna a nejdou spláchnout.
18.11.
Podlaha je vytřená (asi z pátku). Sice ne dokonale, ale alespoň je vidět, že (snad) všechny šmouhy jsou umytelný. Po letmém ohledání jsme nenašli podlahu ani poškozenou, ani pokydanou od něčeho neumytelnýho.
20.11.
Zadní sprcha 0. patra je nově vydlaždičkovaná, zatím nevyspárovaná.
23.11.
Tak už je to asi hotové. Ale zatím mi nikdo nic neřekl. Z Mučírny zmizely uskladněné náhradní dlaždice a zbytky nářadí. Sprchový kout v 0. patře je vyspárovaný, ale ostré okraje dlaždiček kolem odpadu zůstaly. Oblíbený podpis této "firmy". Mřížka odpadu je zapatlaná spárovačkou, takže nezávidím tomu, kdo to bude muset jako první čistit. Další prvek jejich rukopisu...
7.12.
Náhodnou návštěvou kotelny jsme zjistili, že se pánům instalatérům při výměně odpadu ve zdi podařilo málem probourat do kotelny. Povysunuly se cihly, opadala omítka. Naštěstí tento vpád zastavil vhodně umístěný bezpečnostní řád v kotelně.
8.12.
Povedlo se spláchnout hroudu čehosi, co nám instalatéři nechali v záchodě. Ale dalo to hodně práce...

27.11.2012

Odřízli nám přebytečné trubky od stropu. Sice po tom zůstal dost brutální bordel, ale díky za to:)

3.12.2012

Na žádosti u paní hospodářky minulý týden pracovníci SÚZu opravili okna. Nyní jsou všechny 4 okna kompletně zasklená, shnilé rámy jsou opravené, okna jdou otevírat a zavírat a zavřená jdou zajistit alespoň na jednu kličku. Nekteré lépe, některé hůře, ale prozatím to myslím bohatě postačuje. Opět ale utrpěly naše stoly - i přes ceduli na dveřích je dělníci používali místo štaflí. Někdo prostě nemá vlohy ke čtení...

7.12.-9.12.2012

Na bloku probíhá do-zasíťování suterénu a také (a hlavně;) přivedení internetu do Mučírny. V pátek se povedlo protáhnout "páteř" skrze výměník (2x UTP ze severního rozvaděče u hlavního úzávěru vody na jih k Mučírně), natáhnout všechny kabely v severní části suterénu a zavrtat zásuvky do dvou pokojů. V sobotu se pokračovalo osazováním patchpanelů, konfigurací aktivních prvků (jeden přidán na sever, jeden uístěn do Mučírny) a taháním kabeláže na jihu. Také jsme v Mučírně navrtali a osadili rack. Výsledkem akce v pozdních hodinách je zasíťovaná Mučírna s fungujícím Wifi. Hurá!! Foto je zde.

11.12.2012

Do rozvaděče jsme přidali další jistič a připojili na něj nový rack. WiFi teď tedy nespadne když někdo nouzovým tlačítkem vyhodí jističe zásuvek.

prosinec 2012

Vyměnili jsme vložku zámku ze SÚZí na naší. Od teď už je místnost "naše" :)

8.1.2013

Začíná uklizecí maraton. Dneska první večer, 10.1. další odpoledne. Jde to pomalu, špinavé je úplně všechno (snad jen kromě stropů. Na trubkách pod stropem je zašlá špína ještě z doby spartakiád, na zdech je usazený jemný železný prach ze starých trubek odřezaných na konci listopadu a na zemi je (kromě toho stejného prachu) ještě dost velký bordel po listopadové opravě kanalizace. Ne všechno jde jenom vysavačem a hadrem - musíme si koupit rejžák.

přelom leden/únor 2013

Probíhá velké stěhování - výtvarka se stěhuje ze 4. mezipatra bloku 5 a bastlíři se stěhují z 5. patra bloku 9.

11.2.2013

Mučírna je poprvé otevřena veřejnosti - pravidelný provoz zde zahajuje Výtvarný kroužek.

18.2.2013

K pravidelnému provozu v Mučírně se přidávají i bastlíři SH.

25.3.2013

Do sklepa se k nám přidává (i když zatím jen pasivně) i 3D tiskárna.

28.3.2013

Proběhlo "Slavnostní otevření Mučírny". Nyní je Mučírna oficiálně dokončená a předaná k užívání studentským projektům.